Jak ušetřit při nákupu CS:GO skinů?

  skiny    zbraně    csgo   

Skiny na zbraně

 

Co to skiny jsou jsme se dozvěděli již v článku tady.
Každý skin se liší vzácností (weapon quality) a opotřebením povrchu (exterior). A právě opotřebení povrchu je to, čím se dnes budeme zabývat. Nejprve se však podíváme, jaké stupně opotřebení existují od nejlepšího k nejhoršímu:

 

  1. Factory New (FN) - Zbrusu nový
  2. Minimal Wear (MW) - Lehce opotřebený
  3. Field-Tested (FT) - Opotřebený
  4. Well-Worn (WW) - Silně opotřebený
  5. Battle-Scarred (BS) - Poničený bojem

 

Je běžné, že skin poničený bojem (BS), bývá ten nejlevnější a skin zbrusu nový (FN), stojí často peněz nejvíce. Existují i výjimky, avšak z principu lze právě zakoupením více opotřebené zbraně ušetřit dost peněz.

 

Tipy a triky

1) Skin poničený bojem nemusí být vždy nepoužitelný

 

Opotřebení povrchu vypadá na každé zbrani jinak. Někdy se liší zbrusu nový skin od opotřebeného v boji pouze malými nuancemi, které na první pohled nemusí být zcela zřetelné a některým hráčům vůbec nemusí vadit (viz obrázky AK-47 Case Hardnened). Někdy však  je rozdíl velmi zřetelný a skiny opotřebené v bojí téměř neodpovídají zbrusu novým skinům a blíží se spíše defaultní barvě zbraní (viz obrázky M4A4 - Radiation Hazard).

 

 

Například zde na Ak-47 se obě opotřebení liší téměř minimálně, a to pouze méně výraznými barvami, lehkou zašedlostí, která nemusí každému hráči vadit. Koupí opotřebeného skinu podobného typu lze tedy uspořit mnoho peněz; v případě AK-47 Case Hardened se momentálně jedná o rozdíl 25 Euro!

 

 

Na druhou stranu zde nevidím důvod kupovat skin M4A4 Radiation Hazard poničený bojem (BS), který není téměř o nic lepší než defaultní šedý skin a vyjde vás nyní téměř na 2 Eura.

 

2) Jiný pohled na zbraně stejného opotřebení

 

Další trikem, který používám celkem často, když kupuji skin pro sebe nebo pro giveaway na svém streamovacím kanále, je prohlížení skinů stejného opotřebení. Ač to zní z počátku zvláštně, zkoumat skiny "stejného" opotřebení, je jejich prohlédnutí ve hře před koupí velmi důležitým krokem. Každá zbraň je totiž ve hře opotřebena trochu jinak, i když patří do stejné kategorie opotřebení. Toho jsem si všimla, když jsem kupovala svůj AUG Chameleon, který přikládám jako obrázek. Jedná se o skin FT - opotřebený. K němu pro srovnání přikládám obrázek stejného skinu stejné kvality FT.

 

 

Jak můžeme z obrázků poznat, první skin nemá povrch téměř vůbec oškrábaný, celý chameleon je viditelný, škrábance lze zpozorovat pouze v oblasti jeho jazyka. Skin je téměř nerozeznatelný od MW a FN kvality.

Oproti tomu je na druhém skinu oškrábaná téměř polovina chameleona, na konci jazyka není vidět moucha a většina detailů není viditelná. Přesto se jedná o stejné opotřebení FT.

Oba skiny se dají koupit za stejnou cenu. Proto doporučuji před každou koupí jakéhokoliv skinu použít tlačítko prohlédnout ve hře (viz obrázek) a porovnat jej nejen s ostatními skiny stejného opotřebení, ale i se skiny jiných stupňů opotřebení. Tak si lze pořídit skin, který vypadá o jeden až dva stupně opotřebení lépe a docílit tak nejlepšího poměru kvalita/cena. A jen tak pro zajímavost: Rozdíl ceny AUG Chameleon FT a FN je nyní 1 Euro u normální zbraně a 11 Euro ve Stattraku.

 

3) Ušetřit se dá i na samolepkách

 

Vše o samolepkách v CS:GO se můžete dozvědět tady.

Pokud si rádi customizujete a zdobíte zbraň nejen skiny, ale i samolepkami, je zde možnost, pomocí které právě na samolepkách něco peněz uspořit.

Například mou nejoblíbenější samolepkou jsou samolepky "Bash (holo)" obsahující všechny barvy duhy, "Work for ammo" s růžovým smutně koukajícícm hrochem, a "Witchcraft" s mojí oblíbenou postavou Death Prophet z Doty 2. Pokud vím, že bych si po koupi skinu na něj jednu z těchto samolepek ráda umístila, lze celkem lehce na marketu projít nabízené skiny, zdali již na sobě takovou samolepku nemají. Stačí kurzorem najet na samotnou zbraň a ve vyskakovacím okně vidíme, jakými samolepkami daná zbraň oplývá (viz obrázek). Ale pozor, vždy je dobré se podívat přímo do hry, kde na zbrani je samolepka umístněna.

Cena některých samolepek rychle stoupá a koupí zbraně, která již takové samolepky má,  určite nemůžeme prohloupit. Samotná zbraň má přítomností samolepky vyšší cenu a můžeme si ji tedy dovolit i za vyšší cenu vystavit na steam market, a pokud se nám samolepka znelíbí, seškrábnout ji lze kdykoliv.

 

4) Sleduj graf vývoje ceny skinu

 

Někdy nám pouze pohled na vývoj ceny daného skinu napoví, jestli ho kupovat hned, nebo si spíše počkat. Někdy nám může i napovědět, jak se mění cena daného skinu v průběhu dne a kdy se vyplatí spíše nakupovat a kdy spíše prodávat.

Co hodně ovlivňuje cenu skinu jsou samozřejmě bedničky, ze kterých lze zbraň dropnout. Když je bedna nová, její cena je velmi vysoko a to ovlivňuje stejným způsobem i cenu skinů, které obsahuje. V takovém případě stačí počkat až cena bedny klesne a klesnou tak i skiny dropované z ní. Stejně tak skiny z velmi starých beden, které již nelze získat dropem ve hře, s čase stoupají.

Mechanismus steam marketu je velmi jasný a dobře čitelný a jeho pochopením lze také uspořit celkem slušné peníze.

 

 

Diskusia

M1k3_ 31.01.2018 18:57

Článok sa mi lubil aj keď s tými stickerkami to tak nie je overpay (pridanie hodnoty skinu) sa dáva len pri crownkách alebo Katovice 2014 a pár výnimiek kde sú tie stickerky vzacnejšie.
To ale neznamená že si za to vyššiu cenu vypytať nemožeš alebo že by sa to nepredalo.
(Môj názor)

M1k3_ 31.01.2018 20:02

A ešte Holo/Foil

Pre pridanie komentáru musíte byť prihlásený.
Prihlásiť sa
alebo
Registrovať nový účet
;